Rekonštrukcia bytu | Rekonštrukcia kúpelne | Uver na rekonštrukciu bytu |Rekonštrukcia izieb|Pridať prestavbu|Realitné kancelárie|Stavebné firmy

1.JPG

Dobré rady pre domácich majstrov

Maľujeme byt/dom svojpomocne

1.)  Maliarske pomôcky

Zabezpečme kvalitné nástroje a farbu na stenu! Investujme hlavne do maliarských štetcov guľatých alebo hranatých, do kvalitného valčeka s teleskopickou rúčkou s ktorou maľovanie ide oveľa ľahšie. Na nanesenie farby môžeme použiť aj striekaciu pištoľ. Na väčšie plochy používajme štetec alebo valček strednej veľkosti, rohy a okolie okien a dverí najlepšie natreme s plochými štetcami. K prípravným prácam budeme potrebovať aj maliarsku škrabku alebo špachtľu. Na nátery interiéru sa dnes používajú iba vodou riediteľné farby na stenu. Z bohatej ponuky farieb a odtieňov dnes nie je problém vybrať tú pre nás najvhodnejšiu, ale určite si poznamenajme číslo zvoleného farebného odtieňa, kvôli prípadným opravám v budúcnosti.

 2.JPG3.JPG

 2.)Príprava pred maľovaním

  Pred spúšťaním sa do maľovania miestnosť vyprázdníme, podlahu a nábytok nezabudnime prikryť  fóliou (na podlahu naukladajme kartóny proti šmýkaniu) zásuvky a rámy okien a dverí oblepíme krycou páskou, aby sme sme sa vyhli prípadnému ušpine-niu.

3.)Úprava steny pred maľovaním

a. Keď je na stene veľa vrstiev starej maľby, je dobré stenu oškrabať a napenetrovať, s tým sa stena vlastne odmastňuje, očistí, aby sa staré vrstvy neskôr nezačali odlupovať spolu s novu nanesenou vrstvou. Ak na stene máme škvrny od nikotínu alebo z plesní, dôkladne urobme izolačné a sanačné nátery! 

b. Na vyplňovanie dier a prasklín v stene používajme tzv. šlahaný tmeľ. Je to vysokokvalitný, superľahký materiál, ktorý bez potreby brúsenia vypľňa malé a stredné praskliny aj dierky po klincoch a hmoždenkách v stene. Práca so šlahaným tmeľom je jednoduchá, preto, že nesteká, nepraská a je vodeodolná. Nanášame ho pred aplikovaním  interiérových alebo vonkajších farieb a vo väčšine prípadov je postačujúca len jedna vrstva. Nezabudneme na to, že keď chceme, aby steny a stropy boli pekné, musíme ich správne upraviť.

c. Pred maľbou na stenu aplikujeme podkladový náter. Najlepšie ho vieme nanášať s kvalitným štetcom alebo s valcom.

4.) Maľujeme steny4.JPG

  Po dôkladnej úprave a príprave stien príde na rad maľovanie. Farbu vždy starostľivo rozmiešame. Maľbou začneme vždy v kútoch miestnosti s plochým štetcom až potom začneme maľovať veľké plochy, buď s veľkým maliarskym štetcom, alebo s maliarskym valcom, poprípade farbu nastriekame so striekaciou pištoľou. Veľmi dobrou technikou pri natieraní väčších plôch v miestnosti je krížová technika, s pomocou ktorej dosiahneme, že náter na stenu bude rovnomerný. Okrem tých farieb na stenu, pri ktorých je vysoká krycia schopnosť a výrobca odporúča iba jednu vrstvu, farby aplikujeme v dvoch vrstvách. Prvá vrstva by mala byť redšia, tá spevní podklad a druhá vrstva hustejšia, aby  krycia schopnosť farby bola lepšia.

5.) Techniky maľovania

K dotvoreniu konečného vzhľadu môžeme použiť rôzné techniky, ktoré zabezpečia nášmu interiéru jedinečný vzhľad. Napríklad, keď na maliarský valec navlečeme špagát a tak budeme nanášať vrstvu farby, tak získame efektný povrch steny. Ale aj s používaním obyčajnej handry namočenej do farby môžeme vytvoriť zaujímavý povrch steny tak, že handru budeme ľahko pritláčať na stenu a tým sa nám krásne budú vytvárať jedinečné vzory. Pri používaní farieb  buďme dôsledný! V jednej miestnosti nepoužívajme viac ako 3 farebných odtieňov, aby konečný výsledok nebol rušiví.

6.)Dekorácia stien

Po úplnom uschnití povrchu môžeme stenu ozdobiť aj s rôznými dekoračnými fóliami a tapetami. Do prechodu medzi stropom a stenou môžme použiť aj ozdobné polystyrénové lišty.

5.JPG

7.)Údržba maliarskych pomôcok

Po ukončení maľovania všetky použité maliarské štetce, valce a mriežky dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou, zavesíme a necháme uschnúť. Keď sme používali aj striekaciu pištoľ na farbu, aj tú umyjeme, očistíme podľa návodu výrobcu.

Na začiatok maľovania

 

 

 

 

Copyright. Tipp.sk ©