Interiérový dizajn
Štýlový interiér
Pri navrhovaní interiéru nášho nového alebo zrekonštruovaného bývania sa musíme rozhodnúť, v akom štýle ho budeme realizovať. Aby interiér pôsobil harmonicky a jednotne mali by sme ho vytvoriť v jedinom – prevládajúcom štýle. Treba si ujasniť, ktorý štýl interiéru je nám najbližší – páči sa nám tradičný, romantický, retro alebo ultramoderný dizajn interiéru? Možností je neúrekom, len treba nájsť ten svoj, v ktorom sa budeme cítiť čo najlepšie.
Návrhy interiéru - domu/ bytu
Interiér nášho domu/bytu tvoria starostlivo vyberané povrchy, farby a tvary. Interiér je odrazom nášho ja, vyjadruje náš spôsob života, naše pocity, tradície a v neposlednom rade aj našu finančnú situáciu. Keď pri vytváraní alebo rekonštrukcii interiéru nevieme kde začať, aké materiály, farby vybrať, čo s čím skombinovať, je veľmi vhodná spolupráca s interiérovým dizajnérom.
Interiérový dizajnér
Je veľmi užitočné, keď interiér začneme plánovať súčasne s architektonickými návrhmi. V dnešnej dobe už veľa ľudí využije spoluprácu s interiérovým dizajnérom. Architekti majú veľmi dobré poznatky o návrhu dizajnu, o zariaďovacích predmetoch interiéru, o ich dostupnosti a cene na trhu. Dizajnér má znalosti aj o ergonómii. Navrhne nám také dizajnové riešenia nášho domova, aby sme prakticky a účelovo mohli využiť všetky miestnosti v našom novom či rekonštruovanom bývaní. Dizajnér účinne kombinuje funkčnosť a estetiku dizajnu. Interiérový dizajnér nám poradí aj pri vyberaní správnych materiálov, farieb a nábytku, čím sa nám vytvorí vkusný a harmonický domov. Dizajnér nám môže navrhnúť aj také riešenia interiéru, aké by nám ani nenapadli a celý návrh interiéru prispôsobí našim finančným nárokom a možnostiam.
Služby interiérového dizajnéra
Ak sme sa rozhodli využiť služby interiérového dizajnéra, tak pri obhliadke domu/ bytu mu vysvetlíme naše predstavy, nároky a naše finančné možnosti na vytvorenie nášho nového interiéru. Tu nás dizajnér vie upozorniť aj na prípadné nesprávne alebo nefunkčné usporiadanie interiéru a zároveň získa informácie o našich obľúbených farbách, materiáloch a štýloch ako aj o technických častiach návrhu interiéru. Aby sa predišlo zbytočným výdavkom pri stavebných prácach, interiérový dizajnér vypracuje projektovú dokumentáciu ako podklad pre stavebných pracovníkov / napr. zakreslí elektroinštaláciu, vodovodné a plynové prípojky /. Po získaní základných informácií o vysnívanom bývaní, navrhne dizajn interiéru. Vytvorí skicu interiéru alebo 3D náhľad do interiéru, pritom rešpektuje náš vkus a životný štýl a pričom vytvorí originálnu, jedinečnú a harmonickú atmosféru nového resp. zrekonštruovaného domu/ bytu.
Profesionálny interiérový dizajnér vie sprostredkovať a zabezpečiť aj stavebné práce, získava konkrétne cenové ponuky od jednotlivých dodávateľov, dohliada
aj na to, aby jednotlivé stavebné práce, úpravy prebiehali priebežne. Dizajnér ihneď reaguje aj na prípadné problémy pri realizácii interiérových prác a tak sa môžeme vyhnúť možným finančným alebo časovým problémom pri realizácii interiéru.
Interiérový dizajnér navrhne celkové farebné riešenie nášho interiéru a zabezpečí aj jeho realizáciu. Dizajnér spolupracuje aj pri výbere všetkých doplnkov do interiéru ( po vzájomnej dohode o financovaní ), ako je výber nábytku, elektrických spotrebičov, sanitárnych zariadení, podlahy, obkladov, kobercov, svietidiel, rôznych dekoračných predmetov do interiéru, vybavenie do kuchyne atď. Keď v interiéri budú aj netypické prvky, interiérový dizajnér zabezpečí aj ich výrobu a montáž.
Služby interiérového dizajnéra končia kolaudáciou a odovzdaním nového alebo zrekonštruovaného bývania zákazníkovi.
Štýly interiéru
Prírodný štýl
Ekologické bývanie - pri tomto štýle interiéru sú používané čo najjednoduchšie materiály ( drevo, sklo, ratan, kameň atď.) a prírodné farby, pritom sa veľakrát používajú aj recyklované materiály ( napr. plastové stoličky a pod.).
Romantický štýl
Romantický štýl interiéru je veľmi ženský, používajú sa tu svetlé „ sladké“ farby a jemné dekoračné prvky ( vankúše, záclony, kvety ). Používa sa tu svetlé drevo, prírodné látky ako hodváb alebo zamat, brúsené sklo, biely kovaný nábytok.
Rustikálny štýl
Rustikálny štýl interiéru je spojený s prírodou. Pri tomto štýle bývania sa používajú prírodné materiály ako tehla, drevo (masív), prútie, bavlna ľan. V interiéri je často použitý vyrezávaný nábytok, tkané koberce svetlej farby, na textíliách prevládajú kocky a prúžky, a často aj zelená farba.
Mestský klasický štýl
Pri tomto štýle bývania sú často použité moderné ale drahé materiály ako napr. mramor, klasické drevené parkety alebo aj exotické drevo. V interiéroch sa používajú hodvábne záclony, krištáľové lustre a kožené sedačky.
Moderný štýl
Pri modernom štýle interiéru sa používajú najmodernejšie trendy bývania ako sú vysokolesklé materiály, chlpaté koberce, dlaždice, drevo, sklo, farby a doplnky sú v tónoch sivej, čiernej či bielej farby. V interiéri sa používa zariadenie s moderným dizajnom.
Mediteránsky štýl
V tomto interiéri je použitý jednoduchýnábytok farby svetlého dreva alebo ratan, na stenách interiéru a pri doplnkoch prevláda biela a modrá farba, ako doplnky sú použité mušle, kamienky, ľahké, vzdušné záclony.
Minimalistický štýl
Minimalistický štýl dizajnu preferuje veľké, otvorené a vzdušné priestory, svetlé farby , sú použité iba najnutnejšie zariadenia s moderným dizajnom, drevená alebo keramická podlaha zladená s farbou steny, minimálna dekorácia, jemné záclony.
Retro štýl
Retro štýl pre tých, ktorý milujú nostalgiu, v interiéri prevládajútapety, záclony a koberce sobrovskými vzormi a krikľavými farbami, nábytok oblého tvaru, použité materiály sú plast, polyester a nylon. Ako dekoračné predmety sú použité repliky starých spotrebičov, kávovarov, gramofónov a čierno-biele fotografie.