Prestavba kúpeľne
Zobraziť všteky
|
Kalkulačka
|
Kúpeľňa nie je len miestnosť slúžiaca na osobnú hygienu, ale aj relaxačný priestor, kde sa ráno pripravíme na nasledujúci deň a večer sa môžeme zbaviť celodenného stresu. Keď kúpelňa nespĺňa funkčné, hygienické ani estetické požiadavky tak príde na rad jej rekonštrukcia kúpeľne. V panelákových bytoch okrem spomínaných ešte staré umakartové kúpeľne kvôli vlhkosti sú aj zásobárňou vlhkosti, čiže zdrojom plesní, ktoré predstavuje značné zdravotné riziko.
Ak sa rozhodneme pre rekonštrukciu kúpeľne, treba zvážiť jej finančnú náročnosť prestavby, možnosti priestorového využitia a materiálového zabezpečenia. Pred rekonštrukciou kúpeľne by sme si mali najprv všimnúť veľkosť a tvar kúpeľne, umiestnenie dverí a jednotlivých zariaďovacích predmetov a sanitárnej keramiky. Musíme sa rozhodnúť, či rekonštrukcia bude viac menej kopírovať doterajšie rozvrhnutie alebo rekonštrukcia bude radikálnejšia, ktorá zasiahne aj do doterajšieho pôdorysu kúpeľne. Keď sme sa rozhodli pre radikálnejšiu rekonštrukciu kúpeľne odporúčame domácim majstrom vždy pomoc odborníka.
Nápady - prestavba kúpeľne>>
Ako prebieha rekonštrukcia kúpeľne ?
Rekonštrukcia kúpeľne alebo bytového jadra znamená, že treba vymurovať vnútorné steny kúpeľne, položiť obklady stien, podlahových krytín, napojiť vaňu alebo sprchovací kút, umývadlo, toaletu (kde je možnosť aj bidet).
Pri prerábaní kúpeľne treba myslieť aj na elektroinštaláciu a vodovodný rozvod kúpeľne. Rekonštrukcie kúpeľne>>
zbúranie starej kúpeľne | murovanie kúpeľne | elektroinštalácia kúpeľne |
Výber používaných materiálov na podlahu a stenu pri prestavby kúpeľni.
Kúpeľňa je veľmi zaťažená pôsobením vlhkosti, preto treba vhodne vybrať materiály, ktoré použijeme.
Hlavnou požiadavkou v kúpeľni pri výbere podlahy je, aby bola protišmyková, teda, aby bola bezpečná. Veľkú pozornosť pri rekonštrukcii podlahy v kúpeľni treba venovať perfektnej pokládke podlahy, aby voda a vlhkosť sa nedostala pod ňu. Základnou vecou pri rekonštrukcii podlahy v kúpeľni je kvalitná hydroizolácia, aby nedošlo k poškodeniu dlažby a obkladačiek. Rozhodne by sme ju nemali podceniť pri rekonštriukcii kupelni, hydroizolácia v kúpeľni zamedzuje prienik vlhkosti a tak sa vyhneme problémov s plesňami v škárach prípadne na stenách kúpeľne. Na trhu sú už aj pružné hydroizolačné stierky, ktoré šetria čas aj našu peňaženku. Sú určené na priame použitie bez nutnosti predchádzajúceho ošetrenia podlahy alebo steny.
Aj správne zvolené farby podčiarknu želaný efekt prestavby, do veľkej kúpeľne môžeme vybrať pestré, intenzívne farby, do malej svetlejšie alebo klasickú bielu farbu, pri ktorej vieme celkový dojem spestriť farebnými doplnkami.
Najčastejšie používaná podlahová krytina v kúpeľni je keramická dlažba. Praktická a pekná dlažba má však aj svoje nevýhody, je studená a mokré dlažby sú šmykľavé, čo predstavuje riziko úrazu. Preto je dobré pred rekonštrukciou kúpeľni myslieť aj na podlahové kúrenie kúpeľne.
V kúpeľni veľmi pekne vyniknú prírodné materiály, ako žula a mramor. Je to cenovo náročnejšia voľba, avšak takto obložená kúpeľňa pôsobí luxusne. Veľa ľudí sa obáva pri rekonštrukcii v kúpeľni zvoliť na podlahu drevo, ale na dnešnom trhu už existujú také dreviny, ktoré bez obáv sa dajú použiť aj v kúpeľni napr. exoticky teak, ktorý ma špecifické vlastnosti, vďaka ktorým spoľahlivo odolá vode aj vlhkosti, plesniam a nemení farbu, a tak sa nemusíme obávať ani pri čistení podlahy v kúpeľni. Pri správnej údržbe vydržia veľmi dlho, avšak majme na pamäti, že je to drevo, v kúpeľni nenechajme stáť celé kaluže vody. V kúpeľni môžeme použiť aj špeciálnu laminátovú podlahu „Aquastar“, ktorá má hrubšiu vrstvu a tak bez obáv ju môžeme použiť pri rekonštrukcii. Ďalšia varianta pri rekonštrukcii podlahy v kúpeľni môže byť PVC. Vyrába sa už kompletný systém PVC krytín špeciálne určených priamo do kúpeľní. Je to praktická podlahová krytina, je pevná, teplá najmä oproti keramickej dlažbe. Aby sme sa vyhli možným problémom so zatekaním vody pod PVC, musíme dbať na profesionálne prevedenú pokládku pri prestavbe kúpeľni.
Na keramické obklady v kúpeľni sme si už zvykli. Na trhu sú lesklé aj matné varianty, s drsnejšou glazúrou aj s netradičnými vzormi. Pri vyberaní farby a typu obkladačiek do kúpeľne by sme nemali zabudnúť, že tmavé farby opticky zmenšia priestor a naopak, svetlé farby zväčšia kúpeľňu a dodajú jej veselší nádych. Keď interiér kúpeľne by sme chceli opticky zväčšiť na podlahu by sme mali dať dlaždice väčších rozmerov ako sú obklady na stene. V moderných kúpeľniach sa čoraz viac používajú aj mozaiky, ktoré už nie sú len keramické, ale aj mramorové, sklenené, plastové, z antikora. Sklomozaikové obkladačky sa skladajú zo štvorčekov skla s 1 až 2 cm hranou. Je to moderný a ľahko kombinovateľný obklad, ktorý veľmi dobre využijeme pri rekonštrukcii kúpeľne. Dodávajú sa na sieťke z polypropylénu alebo na papieri vo veľkosti 30 cm v rôznych farebných prevedeniach. Keď pri rekonštrukcii kúpeľne sa rozhodneme pre mozaiky, pamätajme, že menej je vždy viac. Zaujímovú mozaiku si môžeme aj samy vytvoriť zo starých obkladačiek.
Pri kupovaní dlaždíc a obkladačiek na rekonštrukciu kúpeľne spočítajte celú spotrebu premeraných obkladov a pridajte rezervu 10-15 %
. Prestavaná kúpelňa>>
Zariadenie kúpeľne sanitárnou technikou
Vhodným výberom sanitárnej techniky pri rekonštrukcii kúpeľne si zabezpečíme svoje pohodlie. Na výrobu sanity sa už používajú rôzne materiály, ako napr. zdravotnícky porcelán, plasty, kamenina, akrylát, drevo alebo sklo. Keď v domácnosti žije viac členov rodiny a priestor to dovolí nainštalujte radšej dve umývadla, vyhnete sa ranným a večerným tlačeniciam v kúpeľni. K umývadlu nerozlučne patrí aj vhodná batéria, ktorá sa už vyrába v rôznych tvaroch a veľkostiach. Klasické sú kúpeľňové batérie s kohútikmi, ktoré sa už vyrábajú v rôznom dizajne. V kúpeľniach je v dnešnej dobe najpoužívanejšia vodovodná batéria jednopáková, ktorá umožňuje jednoducho regulovať nielen teplotu privádzanej vody ale aj množstvo prietoku vody. Na trhu sú aj batérie so samočinným spúšťaním či uzatváraním vody. Tie sú samozrejme cenovo náročnejšie a zvýšia rozpočet na prestavbu kúpeľne, ale, keď kúpeľňu používa viacčlenná rodina môžeme ušetriť nemalé čiastky na faktúre za vodu.
Pri rekonštrukcii kúpeľne sa už nemusíme uspokojiť len s klasickými chrómovými vodovodnými batériami ale môžeme vybrať z rôznych povrchových úprav, ako je brúsený nikel (najlepšie kryje zaschnuté kvapky vody), leštená mosadz ( luxusný nádych kúpeľne). Rozhodnite, koľko chcete investovať do rekonštrukcii kúpeľni.
Čo sa týka materiálov, je tu stará dobrá smaltová vaňa, akrylová alebo, keď Vám to peňaženka dovolí aj mramorová. Veľmi dôležité je to, aby sme pri rekonštrukcii vybrali správny povrch vane, ktorá je bezpečná, nešmykľavá a odolá aj mechanickým poškrabaniam povrchu. Najpoužívanejšími vaňami sú smaltové vane, nakoľko sú najlacnejšie a sú odolné. Nevýhodou je to, že veľmi zle tlmia hluk vody pri napustení a sú aj šmykľavé. Ideálnou voľbou do našej kúpeľne by mohla byť akrylátová vaňa, ktorá dokonale izoluje teplo, je antibakteriálna, odolná a keď aj dôjde k nijakému poškodeniu je ľahko opraviteľná. Do hociktorých týchto typov vani je ľahko zabudovateľný hydromasážny systém. Mramorové vane majú podobné vlastnosti ako akrylátové, len sú citlivé na čistenie s kyslými roztokmi. Keď pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodneme pre mramor vhodnou voľbou by mohla byť vaňa z umelého mramoru, ktorá má lepšie povrchové vlastnosti , je teplá, ľahko čistiteľná a cenovo je oveľa výhodnejšia ako vaňa z prírodného mramoru. Keď radi relaxujeme vo vani a nevadí ani zvýšená faktúra za vodu, pri výbere novej vane do kúpeľne treba dbať hlavne na vhodný tvar a veľkosť. Keď je kúpeľňa menšia, tak je vhodné vybrať rovnú vaňu so šírkou 70 cm alebo asymetrickú vaňu so šírkou 90 cm. Keď priestor v kúpeľni to dovolí môžeme urobiť aj rohovú vaňu s minimálnym rozmerom 120x120 cm. Vo väčších priestoroch je veľmi moderná aj viacuholníková vaňa alebo voľne stojaca vaňa. Najlepšie keď dopredu spravýte 3D vyzualizáciu rekonštrukcie kúpeľne.
Fotky rekonštrukcia kúpeľne>>
Vaňa alebo sprchovací kút pri rekonštrukcii kúpeľne?
Častá dilema pri rekonštrukcii kúpeľne je, či nechať klasickú vaňu alebo si zvoliť radšej sprchovací kút, ktorý ušetrí vzácne centimetre štvorcové? Vaňu môžete už kúpiť v rôznych prevedeniach, a tvaroch sú voľne stojace, sedacie, rohové alebo masážne. Čo sa týka materiálov, je tu stará dobrá smaltová vaňa, akrylová alebo, keď Vám to peňaženka dovolí aj mramorová.
Optimálna veľkosť sprchovacieho kútu je 90x90 cm, môže byť aj s rôznymi funkciami ako napr. s hydromasážou, so saunou alebo s rádiom. Keď sa pri rekonštrukcii kúpeľne rozhodneme za sprchovací kút, dôležitým aspektom pri jeho riešení je jeho funkčnosť. Na trhu sú rôzne tvary sprchovacích kútov napr. oblúkové, štvrťkruhové, štvorcové, hranaté. Treba len nájsť to najlepšie dispozičné riešenie pre našu prestavanú kúpeľňu. Sprchové kúty je možné riešiť s sprchovou vaničkou alebo bez vaničky s využitím odtokového žľabu priamo na dlažbu. Pri rekonštrukcii kúpeľne si môžeme zvoliť aj murovaný sprchovací kút. S týmto riešením môžeme usporiť aj financie, nakoľko pri stavaní sprchovacie kútu využijeme steny kúpeľne. Pri vybudovaní môžeme vytvoriť aj rôzne odkladacie priestory na toaletné potreby. Pri tomto riešení musíme dbať na kvalitne urobenú hydroizoláciu
Na tejto stránke nájdete ako spraviť prestavbu kúpeľne>>
Toaleta a bidet
Pred rekonštrukciou kúpeľne môže byť veľkou dilemou umiestnenie WC. Pri rekonštrukcii kúpeľne treba zvážiť hlavne počet členov v rodine a daný priestor. Keď kúpeľňa a WC nie je v jednej miestnosti je lepšie, keď WC necháme na pôvodnom mieste, nakoľko aj pri väčšej rekonštrukcii kúpeľne je veľmi náročné posúvať WC cez stenu kúpeľne, kvôli nadmernému odpadovému potrubiu v podlahe. Samostatná miestnosť pre WC je výhodná aj v tom, že je hocikedy dostupná, aj v prípade, keď niekto práve využíva kúpeľňu.
Pre spojenie kúpeľne a WC sa môžeme rozhodnúť vtedy, keď oba miestnosti sú veľmi malé, tým môžeme získať väčší priestor pre našu rekonštruovanú kúpeľňu. Toto riešenie je vhodné najmä tam, kde je menej členov v domácnosti a neskomplikuje sa týmto riešením používanie kúpeľne.Pri rekonštrukciách kúpeľní okrem klasických kombi WC sú populárne aj závesné záchody, nakoľko čistota podlahy je ľahšie udržiavateľná. Keď priestor v kúpeľni to dovolí, čo častejšie sa využívajú aj bidety. Používajú sa nie len na zabezpečenie intímnej hygieny, ale využiť ho môžeme pri umývaní nôh, ruky alebo dobre poslúži aj pre ľudí so zníženou pohybovou schopnosťou pri vykonaní osobnej hygieny. Novinkou na trhu je záchod a bidet 2 v 1 , je to ideálne riešenie do malých kúpeľní a je to aj elegantné a funkčné riešenie do rekonštruovanej kúpeľne..
Nápady s fotkami na prestavbu kúpeľne >>
Kedy volať statika pri rekonštrukcii kúpeľne
Keď sa pri rekonštrukčných prácach v kúpeľni nezasahujeme do nosných stien stačí rekonštrukčné úpravy nahlásiť stavebnému úradu. Napríklad výmena sadrokartónových stien za murované, z odľahčených materiálov na pôvodnom mieste v kúpeľni bez zmeny pôdorysu patria medzi údržbárske práce na ktoré netreba stavebné povolanie.
Pri rekonštrukciách väčšieho rozsahu je potrebný projekt so stavebným povolením. V prípade spojenia WC s kúpeľňou treba plánovanú rekonštrukciu nahlásiť stavebnému úradu aj so statickým posudkom. Autorizovaný statik uvedie technologický postup rekonštrukcie a posúdi, či rekonštrukčné práce zasahujú aj do nosných stien kúpeľne. V tomto prípade je potrebné aj stavebné povolanie.
Časté chyby pri pokládke dlažby a obkladov v kúpeľni
- nepodmazanie dlažby a obkladov po celej ploche s lepiacou hmotou
/ dlažba sa odlepuje, praská, sú viditeľné výškové rozdiely medzi jednotlivými dlažbami a obkladmi /
- nesprávne škárovanie dlažby a obkladov
/zlý výber alebo príprava škárovacej hmoty pôsobia hrčky a jamky, preto vždy dodržme uvedený návod na použitie /
- nerovnosť dlažby a obkladov
/ vždy vyberajme dlažbu a obklad rovnakého kalibru –skutočný rozmer – a rovnakej kvalitatívnej triedy , dôležitý je aj stupeň oteruvzdornosti /
- nesprávna pokládka dlažby a obkladov
/ neodborne rezané dlažby a obklady pôsobia neesteticky /
- chybné pracovné a dilatačné škáry
/ dilatačné škáry sú potrebné, kde šírka alebo dĺžka dláždenej plochy je väčšia ako 4 m - tie môžeme potom prekryť plechovými alebo plastovými lištami /
Kompletná rekonštrukcia kúpeľne – jednotlivo robotníkom alebo s pomocou firmy ?
Pri prerábaní kúpeľne musíme zvážiť aj to, kto nám prevedie naplánované rekonštrukčné práce. Je tu veľa vecí na ktoré musíme myslieť. Rekonštrukcia kúpeľne patrí medzi najnáročnejšiu rekonštrukciu spomedzi všetkých obytných priestorov. Pri kompletnej rekonštrukcii kúpeľne sú tu elektroinštalačné práce, rekonštrukcia vodovodného rozvodu, murovanie stien, pokládka podlahových krytín a obkladov, maliarske práce, výmena sanitárnej keramiky atď. Aby sme sa vyhli stresom a rekonštrukcia našej kúpeľne prebiehala organizovane a plynule je vhodnejšie na celkovú rekonštrukciu vybrať firmu, ktorá nám vysnívanú kúpeľňu vyhotoví.
Je dobré, aby sme vybrali takú firmu, ktorá robí kompletné rekonštrukčné práce. Nájsť firmu, ktorá nám rekonštrukciu kúpeľne zhotoví bez prieťahov a kvalitne nie je jednoduché. Keďže pri takej rekonštrukcii ide o nemalé financie, nestačí si len prehliadnuť webové portály rôznych firiem. Je dobré si firmu overiť v obchodnom registri, prípadne overiť stránky o dlžníkoch, prečítať si referencie a príspevky o vybranej firme. Veľkou pomocou pre tých, ktorý nevedia vybrať firmu pre rekonštrukciu kúpeľne môže byť aj internetová stránka zlateruky.sk – je to portál s referenciami a hodnoteniami firiem. Pred rekonštrukciu kúpeľne je dobré si pozvať na obhliadku našej kúpeľne viac firiem a dať si vypracovať od nich cenovú ponuku na žiadané rekonštrukčné práce. Obhliadka a cenová ponuka je vždy BEZPLATNÁ , takže sa naozaj oplatí si takouto formou vybrať tú najvýhodnejšiu ponuku a pri obhliadke kúpeľne si máme možnosť overiť prístup danej firmy !!
Po vybratí firmy na rekonštrukčné práce našej kúpeľne prvým krokom by mala byť vypracovanie obchodnej zmluvy, kde sa presne stanoví rozsah prác, termíny plnenia, cena za prácu a sankcie v prípade nedodržania dohodnutých lehôt.
Koľko trvá a koľko zaplatíme za kompletnú rekonštrukciu kúpeľne
Keď sme sa rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu kúpeľne rozhodne by sme nemali čakať to, že rekonštrukcia prebehne za 2 – 3 dni. Podľa rozsahu prác a počtu remeselníkov, ktorí sa budú podieľať na rekonštrukcii doba realizácie sa môže pohybovať medzi 5 až 10 dňami. Cena rekonštrukcie kúpeľne je závislá od toho aké materiály sme vybrali, aká veľká je kúpeľňa a rôznych ďalších faktorov. Najčastejšie cena za rekonštrukciu kúpeľne sa pohybuje od 3000 do 5000 EUR. Samozrejme, keď sme vybrali značkové podlahy, obklady alebo luxusnú sanitárnu keramiku a cena môže byť radovo vyššia.
Postup rekonštrukčných prác v kúpeľni
1. zahájenie práce - likvidačné a búracie práce, v prípade pri výmene bytového jadra sa urobí hrubá stavba, príprava na murárske a obkladačské práce
2. zhotovenie murárskych prác, murovanie sprchovacieho kúta, vytvorenie rôznych doplnkov a poličiek zo sádrokartónu
3. elektroinštalácia - vysekanie drážok, natiahnutie elektrických rozvodov, rozmiestnenie zásuviek, vypínačov a svietidiel
4. vodoinštalácia - vysekanie drážok, montáž nových rozvodov teplej a studenej vody, rozvod odpadu
5. príprava stien a podlahy pred pokládkou dlažby a obkladov, aplikácia jemnej stierky prípadne omietky
6. pokládka podlahových krytín a obkladačiek, škárovanie, montovanie sanitárnej keramiky
7. upratovacie práce a odvoz odpadku
8. prevzatie rekonštruovanej kúpeľne
9. vyúčtovanie vykonaných stavebných prác podľa cenovej ponuky