Rekonštrukcia bytu | Rekonštrukcia kúpelne | Uver na rekonštrukciu bytu |Rekonštrukcia izieb|Pridať prestavbu|Realitné kancelárie|Stavebné firmy

                                      Prečo je dôležitá výmena okna ?

      Okno je dôležitým architektonickým prvkom a významne sa podieľa na celkovom vzhľade budovy. Okno však okrem architektonického a estetického hľadiska plní ďalšie funkcie – dôležité pre užívateľa – ochranu pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi (dážď, vietor, sneh, slnečné žiarenie), ochranu pred chladom, resp. teplom, prirodzené osvetlenie a prevetrávanie vnútorného prostredia, ochranu pred hlukom, požiarom.

Správný výber okna

      S výmenou okna skôr či neskôr stretne každý majiteľ staršieho rodinného domu alebo bytu. Veľmi dôležité je správny výber okien.  Okná si vyberáme na mnoho rokov a je veľmi dôležité posúdiť nielen ich estetický prínos, ale predovšetkým ich kvalitu, životnosť. Pri výbere okna máme možnosť vybrať medzi tromi základnými možnosťami okien a to plastové okná, drevené alebo hliníkové okná. Každá z týchto typov má svoje výhody ale aj nevýhody.

Plastové okno

     Medzi výhody plastových okien patrí, že v podstate nepotrebujú žiadnu údržbu, majú dlhú životnosť, a veľmi dobré tepelno -izolačné vlastnosti, majú bohatý výber dizajnu a sú najlacnejšie medzi iných druhov okien. Medzi nevýhody plastových okien, patrí jednoznačne to, že aj pri menších poškodeniach nie je možná oprava, ale treba vymeniť celé okno.

Drevené okno

   Drevené euro okná sú veľmi kvalitné okná, sú vyrobené z tých najkvalitnejších , ekologicky čistých materiálov. Majú vynikajúce izolačne a akustické vlastnosti, vysokú tvarovú stálosť, dlhú životnosť. Vďaka materiálu sú prirodzené a príjemné. Najčastejšie používaným materiálom je smrek, dub, borovica a meranti. Medzi nevýhody euro okien patrí hlavne cena, ktorá je oproti cenám plastových okien vyššia o 30 – 50%. Ďaľšiou nevýhodou sú väčšie nároky na údržbu. Drevené okná raz za tri až päť rokov, by sa mali prebrúsiť a nalakovať.

Hliníkové okno

    Využiteľnosť hliníkových okien je hlavne tam, kde sú vysoké nároky na bezpečnosť a dlhú životnosť, sú to napr. výklady, okná na administratívnych budovách, špeciálne nadrozmerné okná. Často sa používajú aj na presklenia balkónov a lodžií. Hliníkové okná sú veľmi odolné, nehorľavé a majú prakticky neobmedzené množstvo tvarov, rozmerov a farieb.

Medzi nevýhody hliníkových okien patrí, že majú vysokú tepelnú vodivosť a preto z pohľadu tepelnej ochrany sú menej efektívne ako ostatné druhy okien. Nevýhodou ďalej oproti ostatným druhom okien je ich vyššia cena. 

Pozor na vlhkosť

Nezabudneme ale, že výmenou okien za nové, tesnejšie sa mení vlhkosť v miestnostiach, preto je dôležitá správna voľba spôsobu vetrania.

 

     Výmena okna nie je lacná záležitosť, ale pamätajte, určite sa to oplatí !

                                                                   

 

 

Copyright. Tipp.sk ©